0

Téma uprchlíků a migrace se nesmí zjednodušovat

Share Button

Téma uprchlíků a migrace se nesmí zjednodušovat.

Protože pokud migranty idealizujeme, ztrácíme cit k problémům, které vznikají uvnitř jejich skupiny a nedovedeme pomoci těm skutečně v krizi.

Pokud migranty démonizujeme a vytváříme apokalyptické vize o konci evropské civilizace, ztrácíme podobně cit ke konkrétním rizikům, jež pohyb tolika osob přináší. Pak se také naivně domníváme, že „řešit krizi“ znamená snad jen nechat všechny cizince za hranicemi.

Tímto se ale neřeší „krize uprchlíků“, kteří jsou skutečně v nouzi a jimž jsme na základě našich křesťanských a evropských hodnot zavázáni pomoci, tak i pravé příčiny pohybu těchto lidí.

A tyto příčiny nelze shrnout pod „útok islámu“, ale pod „extrémní nerovnosti“ – extrémní nerovnost v životních příležitostech, bezpečí a bohatství. Ale řešit toto jen přijímáním uprchlíků a migrantů, tedy sdílením bohatství a bezpečí jen s těmi, kdo přijdou, je pouze oním příznačným řešením vedlejších důsledků.

Ale utvrzovat se jen o zlu islámu a vnímat migraci jako muslimskou konspiraci – jakkoliv to tak přirozeně někteří islamisté budou chápat a využívat – je stejné neporozumění pravým příčinám.

Co je těmito pravými příčinami? – Proč existují tak velké nerovnosti a jak to, že jsou ekonomicky výhodné pro Evropu a Západ? – Proč jsou situace v severní Africe a Sýrii tak komplikované a neřešitelné? – Proč jako Evropané řešíme jen to, co na nás dopadá, ale mocensky a aktivně neřešíme nerovnosti v bohatství a bezpečí, či neoponujeme aktivně jiným mocnostem, které působí v našem okolí?

Nenechme se zaslepit jednoduchými odpověďmi a nebojme se klást i nepříjemné otázky. Nechoďme na demonstrace, ale raději diskutujme.Tento příspěvek byl vygenerován z facebookových stránek spolku Vlastenci.cz. Více informací zde.