0

Rusko chce dát miliardy na „vlasteneckou výchovu“, je to běžné u nedemokratických režimů

Share Button

Všimněme si, že ve státech, kde je nějaká uzavřená skupina mocných a bohatých, kde tedy neexistuje demokratická obměna elit, tak tato skupina podporuje vlastenectví.

Co je ale lepší:

Podporovat poslušnost lidí ke státu a sebe-deklarovaným „vůdcům národa“ a vytvářet z lidí bezhlavý dav skrze „uvědomování si třídního/národního nepřítele“?

Nebo zajišťovat jejich občanskou výchovu a rozhled, aby se každý mohl zodpovědně a podle svého přesvědčení zasazovat o své zájmy v občanské společnosti a dovedl o těchto zájmem mluvit na veřejnosti bez toho, aniž by ho musel někdo zastupovat?

Chceme mít společnost, která je souhrnem jednotlivců, nebo jednolitým davem? Vlastence, kteří vynikají a přispívají k uznání své vlasti ve světě – dle oboru, jenž je jim vlastní -, nebo kteří davově uctívají památníky? Má být vlastenectví osobním a tichým rozhodnutím ve svém životě, nebo důvodem jít s vlaječkami do průvodu? Může být loajalita ke státu naučená? Neměla by vyplývat z vnitřního souhlasu s univerzálními principy, jež tento stát deklaruje?Tento příspěvek byl vygenerován z facebookových stránek spolku Vlastenci.cz. Více informací zde.